    • BTRSL505060-16.jpg
    New!
    Brian Tooley Racing Spring Locator Set .505 ID - .060 Thick SL505060-16
    SKU: GNBP_SL505060-16
    Fast Fulfillment: In-stock parts typically ship same day or next business day.
    Professional, Enthusiast-Driven Customer Support
    International Shipping Available - Contact Us!
    Payment & Security
    • Amazon
    • American Express
    • Apple Pay
    • Diners Club
    • Discover
    • Google Pay
    • Mastercard
    • PayPal
    • Shop Pay
    • Venmo
    • Visa
    Valve Spring Locator - Inside - 0.060 in Thick - 1.260 in OD - 0.505 in ID - Steel - Black Oxide - Set of 16
    Shipping Policy
    Shipping Policy Last Updated: April 2026
    Order Cancellations
    Processing Time
    Shipping Costs
    Estimated Delivery Times
    Tracking Information
    Shipping Address
    Lost or Stolen Packages
    • Check around your property and with neighbors
    • Confirm the shipping address on your order was correct
    • Contact the carrier directly with your tracking number
    Damaged in Transit
    International Shipping
    • Your country and full delivery address
    • The item(s) you are interested in ordering
    Off-Road Use Disclaimer
    Questions?
    Return Policy
    Returns & Refunds Last Updated: April 2026
    30-Day Return Window
    How to Initiate a Return
    Return Conditions
    To be eligible for a return, items must be:
    • Unused and in original condition
    • In original packaging
    • Inclusive of all parts and accessories
    Fees to Know Upfront
    We believe in being transparent about costs:
    • Restocking Fee: 20% — deducted from all return refunds
    • Return Shipping: Buyer's responsibility on all standard returns
    • Cancellation (Installment/Payment Plan): 7% fee to cover transaction costs
    • Cancellation (Credit Card/PayPal): 3.5% processing fee