    AutoMeter SENSOR, PRESSURE, SPEK-PRO, 100/120/150PSI, 1/8" NPT MALE (EXCL. BOOST) P13153
    Vendor: AutoMeter
    SKU: BDHZ_P13153
    Fast Fulfillment: In-stock parts typically ship same day or next business day.
    Professional, Enthusiast-Driven Customer Support
    International Shipping Available - Contact Us!
    Payment & Security
    • Amazon
    • American Express
    • Apple Pay
    • Diners Club
    • Discover
    • Google Pay
    • Mastercard
    • PayPal
    • Shop Pay
    • Venmo
    • Visa
    Specifications:
    Description_ASC ACCESSORIES
    Description_DEF Multi-Purpose Pressure Sensor
    Description_DES SENSOR, PRESSURE, SPEK-PRO, 100/120/150PSI, 1/8" NPT MALE (EXCL. BOOST)
    Description_EXT Solid state, data acquisition quality sensor
    Description_FAB Solid state, data acquisition quality sensor
    Description_FAB Replacement for 100 PSI, 120 PSI, and 150 PSI Spek pressure gauges, excluding boost
    Description_FAB 1/8" NPT thread
    Description_FAB Stainless steel construction
    Description_FAB 0-5v sensor
    Description_INV PRESSURE SENSOR W/DC, 0-150 PSI
    Description_SHO PRES SEN W/DC 150PSI
    Shipping Policy
    Shipping Policy Last Updated: April 2026
    Order Cancellations
    Processing Time
    Shipping Costs
    Estimated Delivery Times
    Tracking Information
    Shipping Address
    Lost or Stolen Packages
    • Check around your property and with neighbors
    • Confirm the shipping address on your order was correct
    • Contact the carrier directly with your tracking number
    Damaged in Transit
    International Shipping
    • Your country and full delivery address
    • The item(s) you are interested in ordering
    Off-Road Use Disclaimer
    Questions?
    Return Policy
    Returns & Refunds Last Updated: April 2026
    30-Day Return Window
    How to Initiate a Return
    Return Conditions
    To be eligible for a return, items must be:
    • Unused and in original condition
    • In original packaging
    • Inclusive of all parts and accessories
    Fees to Know Upfront
    We believe in being transparent about costs:
    • Restocking Fee: 20% — deducted from all return refunds
    • Return Shipping: Buyer's responsibility on all standard returns
    • Cancellation (Installment/Payment Plan): 7% fee to cover transaction costs
    • Cancellation (Credit Card/PayPal): 3.5% processing fee